Altered Carbon-Distopik Yolculuğun Dizisi

2 149

Altered Carbon-Distopik Yolculuğun Dizisi

Netflixde son dönemde popüler izlemeler arasında yer alan 1.sezonu 10 bölüm olarak yayınlanan Altered Carbon, aslında distopik romandan uyarlanan bir dizi olarak karşımıza çıkıyor.

Richard K.Morgan’ın üçleme romanlarının ilkinden uyarlanan ve aynı adı taşıyan Altered Carbon,  insanoğlunun ölümsüzlük serüveni ekseninde size hayal sınırlarını aşan bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Diziyi izlerken en dikkatimi çeken detay insanoğlunun yıl bilmem kaç bin yüzyıl olsa da hırslarının kurbanı olmayı sürdüren bir varlık olarak karşımıza çıkması oluyor.Aslında bu durum beni pek de şaşırtmıyor doğrusu. İlahlaşma arzusunun kurbanı olan insan yüzyıllardır varlığını sürdürüyor.

Vakumlanan Bedenler

Altered Carbon insanın yeniden bedenlenebildiği bir gelecekte başlıyor.

Vakumlanmış poşetler içerisinde yüzyıllarca uyutulan bedenler tekrar diriltilecekleri günü bekliyor.

Devamı az da olsa spoiler içerir!

Baş kahraman Takeshi Kovacs da işte tam burda bir laboratuvarda bedenlenirken karşımıza çıkıyor.

Bir bebeğin ana rahmi içindeki o güvenli yaşamı yine su ile sembolize ediliyor.

250 yıldır bir hapishanede uyutulan kahramanımız başka bir adamın bedeninde uyanınca  neye dönüştüğüne bir süre anlam veremese de kısa süre sonra neden uyandırıldığını anlıyor.

Zengin bir adam olan Laurens Bancroft tarafından satın alınan Kovacs, Laurens cinayetini aydınlattığı zaman özgürlüğüne kavuşacak bir köle olduğunu anlar.

Fakat dizinin ilerleyen bölümlerinde bu diriltilme hikayesinin aslını öğrendiğinizde siz de Kovacs gibi şaşıracaksınız.Bence bu bakımdan dizi izleyeni çok güzel ters köşeye düşürüyor.

Yapay Zeka Poe

Dizide ilgimi çeken bir diğer karakter de “Kuzgun Otel”in sahibi.Pardon pardon sahibi değil bizzat otelin kendisi.Çünkü o bir yapay zeka karakter. Ve anlaşılan o ki karşımızda yeniden diriltilen ünlü bir sima var:Adgar Allen Poe.

Zengin Her Yerde Zengin

Zengin olanların bellek disklerini yedekleyebildiği, sentetik çoklu bedenlere sahip olduğu, fakirlerin gerçek  beden ve zihin ölümlerinin hiçe sayıldığı hatta üstünün yasalarla örtüldüğü acımasız bir sömürü dünyası bazı şeylerin hiç bir zaman değişmeyeceğine sizi inandırıyor ve karamsarlığa düşürüyor.

Aile Bağları

Bu sömürüden en kaymaklı kısmı da hayatı boyunca onu koruyacağına söz veren Kovacs ‘ın kızkardeşinin aldığını öğrendiğinizde daha bir şaşırıyorsunuz. Aile bağlarını yaşatmak adına yapılanların kan dondurucu etkisinden bir müddet çıkamıyorsunuz.

Özlenen Ruh

Son Elçi Kovacs tüm bunlarla baş ederken geçmişte nasıl bir insan olduğunu da hatırlamaya çalışıyor.Bunu ona her defasında hatırlatan zihninde derinliklerinde gizlediği ilk ve tek aşkı onun yanından dizi boyunca ayrılmıyor.

2.sezonu merakla beklenen Altered Carbon daha şimdiden  izleyiciden tam not almış bir dizi.

Anlaşılan o ki bu aşk hikayesi ve Kovacs ‘ın kendisini arama yolculuğu 2.sezonda bizi başka dünyalara ve başka distopyalara sürükleyecek gibi duruyor.

Bizzat ben de merakla yeni bölümlerini bekliyorum.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Deneyiminizi geliştirmek için bu web sitesi çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi