Berke Gündüz’le Kısa Film Üzerine Keyifli Bir Sohbet

Yetenekli bir genç Berke Gündüz... Kısa film üzerine sohbet ettik, pek çok şey konuştuk, detaylar haberimizde...

0 147

Özlem Y.: Öncelikle bu keyifli buluşmayı kabul ettiğin için sana çok teşekkür ederek başlamak istiyorum sohbetimize. Dilersen hemen ardından seni tanıyarak devam edelim. Kimdir Berke Gündüz?

Berke G.: Bu güzel buluşma için asıl ben teşekkür ederim sizlere öncelikle. Ben Şahin Berke Gündüz, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisiyim ve 21 yaşındayım. Aslen Karadenizliyim ve Eskişehir’de yaşıyorum,Çanakkale’de okulum sebebiyle bulunuyorum.

Özlem Y.: Sohbet konumuz malum kısa filmler üzerine, bize biraz ekibinizden ve yaptıklarınızdan bahseder misin?

Berke G.: Elbette, ekibimiz ve ben kısa film üzerine çalışmalar yapıyoruz, aslında 4 kişilik bir ekibiz,biz buna Beyin Ekibi diyoruz ama arkada sayıca daha çok arkadaşımız var. 12 kişilik bir oyuncu kadromuz var. Derya Sevimli, Şükrü Çolak, İlkay Kayabaş, Alişan Taşdemir hemen hemen her filmimizde rol alan isimler.Beyin Ekibimizin üyeri de filmlerimizde rol alıyor, aramızda tiyatro oyuncusu arkadaşlarımız da var.Aramızda kesin ayrımlar olmamakla birlikte genelde senaryolarımız Tolga Kuruhalilo’nun kaleminden çıkıyor. Burak Beriş ise görüntü yönetmeni olarak ekibe destek veriyor. Gökhan Kapuşen kamera ve prodüksiyon ekibinde yer alıyor. Ben de işin yönetmenlik ve kurgu kısmında görev alıyorum. Son iki yılda toplam 12 adet kısa film hayata geçirdik, devam da ediyoruz çalışmalara. Mekan olarak hepsi Çanakkale’ de çekildi. Hem iç hem de dış mekanlar kullandık.

Özlem Y.: Bir kısa film serüveni nasıl başlıyor ve nasıl inşa ediliyor yani bu işe neresinden tutarak başlıyor ekibiniz?

Berke G.:  Biz Karakter Yaratımı ile başlıyoruz. Karakterlerimiz hep tek yönlü kişiler, yani baskın yönleriyle yer alıyorlar, mesela sadece komik, sadece depresif, sadece cimri gibi… Örneğin Bergamot adlı kısa filmimiz çok ilgi görmüştü. Bu filmde Obsesif bir Müzik Öğretmeni çizdik,batıl inançları olan bir adamdı, korktuğu her şeyin başına geldiği bir gün koca dünyada yapayalnız kalıyor ve tek tek korkularıyla yüzleşiyordu.

Özlem Y.: Peki ortalama bir kısa film ne kadar sürede tamamlanıyor?

Berke G.: 10-15 dakikalık bir kısa film için ortalama 1 hafta boyunca günde 5-6 saat emek veriyoruz. Tabi bu işe bir de çekimler bittikten sonraki süre dahil değil, ciddi bir kamp süreci olarak düşünebilirsiniz.

Özlem Y.: Ekibinizin bir adı var mı ve ilerleyen günler için planlarınızda neler var acaba?

Berke G.: “Fötr” adıyla biliniyoruz, fakat isim değişikliğine gitmeyi düşünüyoruz. Daha dinamik bir isim bulma arayışımız devam ediyor. İlerleyen günler için bir absürd komedi – sitcom hayalimiz var, 10-15 dakikalık bölümler halinde 6 ile 10 bölümden oluşan sezonları olmasını planlıyoruz.

Özlem Y.: Klasik bir soruyla devam edelim, Berke Gündüz kimleri beğenir ve takip eder?

Berke G.: Gökhan Tiryaki’yi çok beğeniyorum. Onu farklı kılan detaya girmeden büyük bir kompozisyon yaratabiliyor olması, benim nazarımda bu çok kıymetli… Oscar ödüllü yönetmen Alfonso Cuaron efsane isimlerim arasında yer alıyor. Tüm filmlerini seviyorum fakat Children Of Men filminin yeri bende apayrı. Hareketli, sabit olmayan kamera kullanımını çok başarılı buluyorum. Andy Sorkin’in asla sıkmayan diyologlar üzerine kurulu senaryoları da bana ilham veriyor.

Özlem Y.: Son bir soru, gelecekte kendini nerde görmek seni mutlu eder Berke?

Berke G.: Görüntü Yönetmenliği alanında çalışmalarımı yürütmek istiyorum ve konusu sokakta geçen bir kara komedi çekme hayalim var. Elbette her işte olduğu gibi işin mutfağında pişmek de son derece önemli, bunun bilincindeyim ve tüm çabamı ve birikimimi bu yönde uğraş vererek devam ettirmeyi düşünüyorum.

Özlem Y. : Gerçekten seninle sohbet etmek oldukça keyifliydi, bu buluşmalarımızın daim olması dileğiyle sana ve ekibine bu yolculukta başarılar diliyorum Berke.

Berke G.: Benim için de harika bir sohbetti, dostluklarımızın daim olması dileklerimle teşekkür ediyorum size ve Akustik Koridor ekibine…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Deneyiminizi geliştirmek için bu web sitesi çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi