Çin uzay aracı Chang’e 4 ‘ten ilk veriler gelmeye başladı

0 1.102

Çin uzay aracı Chang’e 4 bu zamana kadar sadece fotoğrafları çekilebilen Ay’ın karanlık yüzüne ilk defa başarılı bir iniş yaparak uzaybilim tarihinde bir ilke imza attı. Ay’ın güney kutbunda yer alan ve bilinen en eski ve en derin krater olan Aitken’e inmeyi başaran insansız uzay aracı ilk defa Ay’ın bilinmeyen ve karanlık yüzü olarak adlandırılan bölgede çalışmalara hızla başladı.

Çin uzay ajansı geçtiğimiz mayıs ayında bu bölgeye bir yansıtıcı uydu fırlatmış ve Çin uzay aracı ile ilk iletişimini kurmuştu. Geçen süre içerisinde tüm hazırlıkların tamamlanması ile birlikte Ocak ayının başlarında Çin uzay aracı Chang’e 4 planlanan bölgeye inerek uzaybilim çalışmalarında devrim niteliğinde bir adım attı.

Çin uzay aracı Chang'e 4

Aitken kraterinin bu görevde özellikle seçilmesinin ise çok önemli bir sebebi olduğu biliniyor. Bu krater hakkında bu zamana dek düzgün bir veri elde edemeyen biliminsanları bu kraterin Ay’ın oluşumundan kısa bir süre sonra büyük bir çarpmanın etkisi ile oluştuğu konusunda hemfikir. Dolayısıyla bu kraterin çarpmanın etkisiyle Ay ile ilgili daha önce keşfedilmemiş mineralleri de barındırdığı düşünülüyor.

Chang’e 4 ‘ten gelen ilk verilere göre daha önce karşılaşmamış iki farklı tip mineralin bulunması akılları başka bir soruya yöneltti. Daha önce ayın kabuk kısmındaki hiçbir mineral ile benzerlik göstermeyen bu yeni mineral bulguları biliminsanlarını oldukça heyecanlandırdı. Son bir teoriye göre bu yeni tip mineraller Ay’ın manto kısmına ait veriler barındırıyor olabilir. Şayet bu teorem doğrulanır ise Ay’ın oluşumu ve evrimi üzerine insanlık ve uzaybilim tarihi ilk defa gerçek bilgiler edinecek ve büyük bir gizemin de perde arkası aralanmış olacak.

Chang'e 4

Bazı biliminsanları bu konuya şüpheci yaklaşsa da Chang’e 4 ‘ten gelecek yeni bulgular ilerleyen günlerde Ay’ın karanlık yüzüne  yerleştirilecek olan bir teleskop için de bu bölgenin uygun olup olmadığını araştırmaya  başladı bile.

Bu bölgenin teleskop yerleştirmeye elverişli bir ortam oluşturması  durumunda ise uzaybilim adına yeni olanakların oluşabileceği gündemde.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Deneyiminizi geliştirmek için bu web sitesi çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi