Netflix Veri Kullanımı Nasıl Olmalı? Kota Derdine Son!

Son zamanlarda Netflix kullanıcılarının artan kota aşım sorunlarına, Netflix Veri Kullanımı Nasıl Olmalı? yazımızla ”Netflix kota” derdine son veriyoruz. Öncelikle Netflix Nedir? diyorsanız mutlaka aşağıdaki ilgili yazımızı okumalısınız.

İlgili İçerik: Netflix Nedir, Abone Nasıl Olunur?

Netflix Veri Kullanımı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Netflix uygulamasını ilk kurduğumuzda bizlere veri kullanımıyla alakalı öneriler sunmamaktadır. Eğer yeni bir kullanıcı iseniz bu ayarları bilmediğiniz için varsayılan ayarlarla kullanmaya başlarsınız. Varsayılan ayarlardan kastımız, aslında uygulamanın önerdiği ayarlardır. Fakat sizler görüntü kalitesinden ödün vermeyerek Netflix kota sorunlarınıza bu yazımızla çözüm bulabilirsiniz.

Sizlere önerebileceğimiz ayarları açıklamadan önce ilk olarak veri seçeneklerine bir göz atalım. Veri seçenekleri diğer Video Stream uygulamalarının mantığında çalışır. İnternet hızınız düşükse, daha düşük bir kalite elde edersiniz. Eğer internet hızınız yüksek ise uygulama size en kaliteli ve en yüksek veriyle beraber yüksek çözünürlüklü görüntüyü sunar.

Daha açıklayıcı olması için aşağıdaki açıklamalara bir göz atalım…

1- Düşük video akışı.

Yaklaşık bir saatlik içerik izlediğinizde cihazınıza ortalama 300 MB veri indirmiş olursunuz. Bu seçenek mobil cihazınız için en uygun olan akış türüdür. İlgili ayarlara yazımızın sonlarına doğru ulaşabilirsiniz.

2- Orta video akışı.

SD bir görüntü kalitesiyle bir saatte cihazınıza 700 MB veri indirmiş olursunuz. Böylece Tv, Bilgisayar gibi çözünürlüğü yüksek platformlarda ortalama bir görüntü kalitesi elde edebilirsiniz.

3- Yüksek video akışı.

Bağlantı hızınız ne olursa olsun HD bir görüntüde 3 GB veri harcar. Eğer satın aldığınız paket Ultra HD bir paket ise bir saatlik izlemede 7 GB veri harcamış olursunuz. Eğer altyapınız Fiber ve sınırsız bir pakete dahil ise bu ayarı seçmeniz en doğrusu olacaktır.

4- Otomatik 

Uygulama İnternet hızınıza göre yukarıdaki gibi Düşük, Orta ve Yüksek veri seçeneklerini otomatik olarak kendisi belirler. Eğer bağlantı hızınız düşük ise düşük ayarları, yüksek ise en yüksek çözünürlükleri sunar. Unutmadan söyleyelim bu ayar mobil cihazınız da açık ise Netflix kota sorunlarına davetiye çıkartmış olursunuz.

Netflix Hücresel Veri Kullanımı Nasıl Seçilir?

Burada sizlere önereceğimiz ayarlar, Hücresel Veri Kullanım ayarlarıdır. Veri Tasarrufu’nu açtığınız da yaklaşık 9 GB’lık bir veri ile toplamda 30 bölüm bir diziyi indirmeniz mümkün olacaktır.

Yukarıdaki hesaplamalarımızın internet paketinize ve izleyeceğiniz içerik sürelerine göre değişiklik gösterebileceğini unutmayınız. Bizler Veri kullanımını hesaplarken 1 saatlik bir diziyi ortalama 300mb veri ile hesapladık. Sizler de kendinize göre hesaplayabilirsiniz.

Örnek; 1 saat’lik bir dizi 300 MB harcıyorsa 300 MB’ı 60 dakikaya bölerek bulabilirsiniz.

Buraya kadar uygulamanın mantığını çözmüş olduk. Dilerseniz şimdi Netflix internet ayarları nasıl düzenlenir yakından bakalım.

Android ya da bir İos cihaza sahip iseniz yapmanız gereken ayarlar şunlardır;

Netlix programını açtıktan sonra Ayarlar bölümüne giriş yapıyoruz. Karşınıza Hücresel Veri Kullanımı bölümü çıkıyor.

 

Hücresel Veri Kullanımına giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan seçeneklerden Veri Tasarrufunu işaretleyip Tamam’a tıklıyoruz.

 

Ayarlar menüsüne tekrar gelerek İndirme Görüntü Kalitesinin ”Standart”  olup olmadığına bakıyoruz.

Son olarak, bu ayarları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra yapmamız gereken son bir ayar daha kalıyor. Eğer Mobil bağlantımızdan Video indirmek istersek mutlaka Yanlızca Wifi ile İndir seçeneğini kapatmamız gerekiyor.

Bu sayede Netflix internet kullanımınızı hem mobilde hem de Wifi bağlantı ile minimum seviyelere düşüerebilirsiniz.

İlgili İçerik: Netflix Avantajları, Sizler İçin Araştırdık

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Deneyiminizi geliştirmek için bu web sitesi çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi