RTÜK internet yönetmeliği resmi gazete’de! – Netflix, BluTV, Puhutv artık denetlenecek.

0 453

İnternet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve Puhutv gibi yayın kuruluşları artık RTÜK tarafından denetlenebilecek. Dün resmî gazete’de yayımlanarak yürürülüğe giren bu yönetmelikte, yayın lisansı olmayan dizi ve film platformlarına yayın izni verilmeyecek!

RTÜK’ün internet üzerinden yapılan istismarları önlemek adına aldığı bu karar ile artık dizi ve film gibi içerikleri sunan mecraları denetleyip, sansür uygulamasına maruz bırakacak. Uygun olmayan içerikler ise RTÜK tarafından denetlenip yayından kaldırılacak.

RTÜK’ten Üç Farklı Zorunlu Lisans Şartı geldi!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından sunulan yönetmelikle beraber, internet üzerinden yayın yapmak isteyen yayın kuruluşlarına 3 farklı lisans zorunluluğu getirildi.

Dün resmî gazete’de yayımlanarak yürürülüğe giren yönetmelikte; internet üzerinden radyo yayını yapmak isteyen kuruluşların İNTERNET-RD yayın lisansı, internet üzerinden televizyon yayını sunmak isteyen kuruluşlar içinse İNTERNET-TV yayın lisansı alması gerekiyor. İsteğe bağlı yayın hizmeti sunmak isteyen yayın kuruluşların ise İNTERNET-İBYH lisansı alması gerekecek.

Peki lisans almayan internet yayıncılarına ne olacak?

Yayın yapma yetkisi bulunmayan internet yayıncıların RTÜK’ün tespiti durumunda, üst kurul’un internet sitesinde duyurulacak ve 72 saatlik bir başvuru süresi tanınacak. Bu süre içerisinde lisans ücretini yatıran yayıncılara 3 ay süre ile birlikte RTÜK tarafından izin verilecek.

Lisans alma başvurusu yapmayan internet yayıncıları ise RTÜK tarafından uyarılıp 72 saatlik bir süre içerisinde yayınını kaldırmaması durumunda yasal işlemler başlanacak ve izinsiz yayın yapan kuruluşun internet sitesi erişime kapanacak.

 

RTÜK lisans fiyatları açıklandı!

Rtük tarafından açıklanan üç farklı lisans fiyatları “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” yazısı ile belli oldu. İnternet’te yayın yapmak isteyen kuruluşlara on yıl süreyle lisans verilecek!

İnternet ortamından yayın lisanslarının ücretleri ise şu şekilde belirlendi;

İNTERNET-RD yayın lisansı ücreti 10.000,00 Türk Lirası.

İNTERNET-TV yayın lisansı ücreti 100.000,00 Türk Lirası.

İNTERNET-İBYH yayın lisansı ücreti ise 100.000,00 Türk Lirası olacak.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Deneyiminizi geliştirmek için bu web sitesi çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi